Ach tie vlasy! Sú všade, len nie tam, kde by mali byť. S jeseňou prichádza najrizikovejšie obdobie vypadávania vlasov. Prinášame vám päť tipov ako si s týmto problémom poradiť.
Jeseň je pre vlasy pomerne náročným obdobím. Po horúcich letných dňoch, ktoré im dali poriadne zabrať, ostali oslabené, dehydrované a poškodené. Preto ak ste počas jesenných mesiacov zaznamenali zvýšené padanie vlasov vedzte, že nie ste jediné. Dokazuje to aj štúdia švajčiarských vedcov, ktorí počas šiestich rokov skúmali 823 žien a zistili, že ženy strácajú najviac vlasov práve počas jesene.
Ide o bežný jav, ktorý je súčasťou prirodzeného vlasového cyklu. V každej chvíli nášho života rastie približne 90 percent vlasov. Zvyšok sa nachádza v takzvanej fáze pokoja (telogénnej fáze), kedy už ďalej nerastú a postupne vypadávajú (v priebehu dvoch až šiestich týždňov). Vyššie spomínaný švajčiarsky výskum priniesol ďalšie zaujímavé zistenie – ženy zahrnuté do tejto štúdie mali najväčší pomer vlasov v pokojovej fáze v mesiaci júl, pričom táto fáza u väčšiny z nich trvala približne sto dní a končila v októbri a novembri.
VEDELI STE, že zdravý človek denne stratí 50 až 100 vlasov.
Celý tento cyklus sa deje preto, aby si vlasový folikul mohol oddýchnuť a následne znovu obnoviť proces rastu. V ideálnom prípade toto sezónne padanie vlasov len predchádza obnove činnosti vlasových folikulov. Lenže, čo ak vlasov vypadáva príliš veľa?
Ako zistiť, či ide o sezónne padanie vlasov
Na to aby ste zistili, či je padanie vlasov ešte v norme, existuje jednoduchý test. Vezmite do ruky prameň vlasov, pomalým a pevným (nie silným) pohybom prejdite od korienkov po končeky. Vlasy, ktoré vám ostanú v ruke položte na biely papier a spočítajte ich. Pokiaľ ich je menej ako desať, je to v poriadku. Pri počte 10-15 môžeme hovoriť o sezónnom vypadávaní. Ak prekročíte hranicu pätnásť a viac, vlasy vám pravdepodobne padajú z iného dôvodu než je zmena ročného obdobia.
Vlasy sú citlivým barometrom, ktoré ako prvé signalizujú, že v organizme nie je čosi v poriadku. Ak padanie vlasov trvá viac ako dva mesiace alebo je ich úbytok naozaj veľký, neváhajte navštíviť dermatológa.
Vlasové bunky sú druhými najrýchlejšie produkovanými bunkami v tele (po kostnej dreni). Preto sú to práve vlasy, na ktorých vidieť, že v organizme je niečo v neporiadku. Najčastejšími príčinami výrazného padania vlasov býva nedostatok výživných látok, zlá životospráva, stres, nekvalitné životné prostredie, hormonálna nerovnováha počas tehotenstva či menopauzy a užívanie niektorých liekov.
5 tipov ako si poradiť s padaním vlasov
1. Zdravá a vyvážená životospráva
Vlasy potrebujú výživu nielen zvonka, ale aj zvnútra. Strava bohatá na proteíny, vitamíny a minerály by mala byť základom. Do jedálnička zaraďte viac rýb, mliečnych výrobkov a kvalitného mäsa. Vitamíny A, C, E a D3 sú takisto veľmi dôležité, rovnako ako selén, luteín, koenzým Q10, železo, zinok a meď. Železo môžete získať z vaječných žĺtkov, zelenej listovej zeleniny či červeného mäsa. Zinok zase z ovsených vločiek, orechov či hrášku. Vhodné sú tiež strukoviny, celozrnný chlieb, mliečne výrobky, vajíčka, sezamový olej, či losos. Nezabúdajte na ovocie a zeleninu. Z byliniek si doprajte žihľavu a prasličku. Takisto môžete siahnuť aj po rôznych výživových doplnkoch, ktoré sú vyrobené presne na mieru pre zdravie vlasov.
2. Pitný režim
Viete, že 24 % vlasu je voda? Bez dostatočnej hydratácie nedosiahnete správny vývin vlasov. V dôsledku straty ich prirodzenej vlhkosti prichádzajú o svoj lesk, pružnosť, lámu sa a padajú.
3. Spomaľte a vyhnite sa stresu
Stresové situácie a emocionálna záťaž sa takisto podpisujú na zvýšenom padaní vlasov. Viaceré štúdie potvrdili, že stres môže urýchľovať geneticky podmienené vypadávanie alebo viesť k rýchlemu ukončeniu rastovej fázy vlasu a k jeho vypadnutiu. Skúste si nájsť aspoň hodinu denne na relax či meditáciu, jednoducho uvoľnenie, kedy budete len odpočívať a užívať si oddych.
4. Správna starostlivosť
V období sezónneho vypadávania dožičte vlasom omnoho väčšiu starostlivosť. Pri umývaní vlasov jemne masírujte pokožku hlavy. Zlepšite tak jej krvný obeh, s čím súvisí aj lepší prísun živín do vlasového korienka. Na záver z nich dôkladne vymyte všetok šampón. Netreba zabúdať ani na výber kvalitných vlasových produktov. Najlepšou voľbou sú prírodné šampóny, kondicionéry a zábaly, ktoré zbytočne nezaťažujú už aj tak oslabené vlasy a vlasovú pokožku.
NÁŠ TIP: Vyskúšajte radu PLUMPING.LINE od KEVIN.MURPHY, ktorá pozostáva z 3 produktov.
- Šampón PLUMPING.WASH podporuje cirkuláciu krvi vo vlasovej pokožke, posilňuje a vyživuje korienky vlasov, ktoré sú tak menej náchylné na vypadávanie. Koreň zázvoru dodáva jemným vlasom pevnosť a vitalitu. Výťažky zo žihľavy sú zdrojom aminokyselín vyživujúcich vlasové folikuly. Je vhodný ako prevencia pred padaním vlasov.
- Kondicionér PLUMPING.RINSE napomáha k predlžovaniu rastovej fázy a k docieleniu hustejších a pevnejších vlasov. Ryžový proteín zároveň regeneruje a posilňuje vlas. Bambucké maslo hydratuje a chráni pred vysušovaním a lámavosťou.
- Bezoplachová kúra BODY.MASS napomáha predlžovať rastovú fázu a skracuje fázu vypadávania vlasov. Extrakty z listov petržlenu spevňujú vlasové korienky, posilňujú štruktúru vlasov a zabraňujú ich lámaniu.
5. Dohodnite si termín u svojho kaderníka
Vlasový odborník vám môže pomôcť toto prechodné obdobie prekonať. Vyživujúca vlasová kúra či nový zostrih prinavrátia vlasom silu a lesk.
V salóne LOOK ponúkame profesionálnu proteínovú kúru TREAT.ME, o ktorej sa dozviete viac tu: Proteínová kúra šitá na mieru.