Ako už prezrádza názov, salón LOOK nie je len obyčajným salónom krásy. Ide o vôbec prvý salón na Slovensku, ktorý je postavený na ekologických princípoch.  O novom koncepte a filozofii nám prezradil viac jeho majiteľ Miron Petras.

salon-lok-prvy-ecofriendly-salon-na-slovensku

Mnohí často nevedia, čo si majú predstaviť pod pojmom ecofriendly salón? Môžeš nám to trošku priblížiť?

Hlavnou filozofiou prívlastku ecofriendly je šetrný a ohľaduplný postoj k životnému prostrediu. Na tomto princípe je postavený aj salón LOOK. V zmysle ekologicky šetrnej prevádzky sme sa snažili vytvoriť vhodné podmienky pre poskytovanie kvalitných služieb salóna krásy. Okrem zníženia spotreby energií na nevyhnutnú mieru, minimálnej produkcie odpadu a jeho následnej separácie, používame výhradne prírodné vlasové a kozmetické produkty, ktoré sú bezpečné nielen pre človeka, ale aj okolité prostredie. Ich organické zložky sú získavané z udržateľných a obnoviteľných zdrojov a následne spracované šetrnými ekologickými metódami. Veľký dôraz kladieme aj na to, aby žiadne z nich neboli testované na zvieratách. Dá sa povedať, že okrem ochrany životného prostredia ide o vytvorenie novej alternatívy vo vlasovej a kozmetickej starostlivosti, ktorá u nás na Slovensku doposiaľ chýbala.

salon-lok-prvy-ecofriendly-salon-na-slovensku-3

Prečo práve ecofriendly salón?

Tento projekt som nosil v hlave už dlhšiu dobu. V roku 2014, presne po 10 rokoch existencie salóna LOOK, sme definitívne skoncovali s chémiou a prešli na používanie výlučne prírodných produktov. Primälo ma k tomu najmä to, ako som vnímal svet okolo seba. Dnešná konzumná doba pohltila ľudstvo natoľko, že sme sa prestali zamýšľať nad tým, odkiaľ veci pochádzajú, čo obsahujú a kam smerujú. Zvykli sme si presviedčať samých seba, že sa nás tieto problémy netýkajú, a že ako jednotlivci aj tak nič nezmôžeme. Pravdou je, že každý z nás má vo svojich rukách obrovskú moc zmeniť veci k lepšiemu. Treba však začať od seba, v prostredí kde sme. Uvedomil som si, že prostredníctvom toho, čo robím, môžem veľa vecí zmeniť, a zároveň poukázať na fakt, že aj v tejto brandži sa dajú veci robiť zdravšie, úspornejšie a ekologickejšie. Pretaviť toto všetko do reálnej podoby nebolo jednoduché. Stálo to veľa úsilia, energie a prebdených nocí, ale toto je môj život a neviem si predstaviť, že by to malo byť inak.

salon-lok-prvy-ecofriendly-salon-na-slovensku-4

Súčasťou tohto projektu bola aj kompletná rekonštrukcia salóna?

Áno. Hlavným dôvodom rekonštrukcie a redizajnu bolo to, aby aj interiér a zariadenie salóna LOOK korešpondovali s našu novou filozofiou. Celá fáza príprav trvala asi rok, takže som mal dosť času všetko si dôkladne preštudovať a naplánovať. Pri všetkom, čo som vyberal, som si v prvom rade kládol otázku: Ako to vplýva na životné prostredie? Potom, samozrejme, ako to bude zapadať do nášho konceptu. Máme nové energeticky úspornejšie kúrenie a osvetlenie. V blízkej budúcnosti plánujeme výmenu vzduchotechniky na princípe systému rekuperácie, ktorý prispieva k významnému šetreniu energií, úspore CO2 a k vytvoreniu zdravého prostredia. Samozrejmosťou je aj zodpovedný prístup k vode, ktorej prírodné zdroje nám pomáhajú šetriť ďalšie nainštalované inovatívne technológie. Dokonca máme aj ekologicky šetrnú toaletu, ktorá oproti tým klasickým znižuje množstvo vody použitej na spláchnutie až o 60%.

salon-lok-prvy-ecofriendly-salon-na-slovensku-1

Čo bolo hlavnou inšpiráciou pri návrhu nového interiéru?

Nový dizajn salóna LOOK bol navrhnutý v zmysle návratu k prírode a prírodným materiálom. Prírodné znamená surové, preto sa dominantným prvkom celého interiéru stali odkryté steny, ktoré symbolizujú čistotu, otvorenosť a pravdu. Našim krédom je „Nič neskrývame“. Každý jeden vlasový či kozmetický produkt, ktorý používame, si vieme rozobrať „na drobné“ a spoločne si vieme prejsť každú jednu zložku a jej pôsobenie na človeka i prírodu.

salon-lok-prvy-ecofriendly-salon-na-slovensku-2

Stačí nás prísť navštíviť a na vlastnej koži sa môžete presvedčiť, že návšteva salónu krásy môže byť úplne iná, než na akú ste boli doteraz zvyknutí.