Miron Petras, majiteľ prvého ecofriendly salóna na Slovensku, vás už po pár minútach strávených v jeho spoločnosti nakazí svojim pozitívnym prístupom k životu a presvedčením, že každý môže žiť svoj sen. Pri šálke voňavej kávy nám vyrozprával príbeh salóna LOOK.

pribeh-salona-look-miron

Ako si sa dostal ku kariére kaderníka?

Celé sa to začalo v roku 2003. V tom období som v Prievidzi vlastnil solárium, pre ktoré som hľadal nové priestory. Jeden známy mi spomenul, že neďaleko centra mesta je na predaj kozmetický a kadernícky salón, ktorého dispozičné riešenie by sa mi vraj mohlo páčiť. Tak som sa tam šiel pozrieť. Bola to, ako sa hovorí, láska na prvý pohľad. Vtedy som sa rozhodol, že si tam to kaderníctvo nechám. Aj napriek tomu, že som v tejto oblasti nemal žiadne skúsenosti, cítil som, že je to to, čo chcem robiť. Prihlásil som sa na kadernícky kurz, ktorý bol vtedy podmienkou na to, aby som mohol v tejto brandži pôsobiť. Keď mi dali po prvýkrát nožnice do ruky, ostal som prekvapený z pozitívnych reakcií okolia na to, ako mi to ide. Po čase som zistil, že zakaždým, keď som niekoho strihal, menilo to moje vlastné správanie. Prinášalo mi to akýsi vnútorný pokoj a napĺňalo ma to.

 

Čo bolo ďalej?

Jedného dňa som mal telefonát, či nechcem ísť robiť kaderníka do Prahy. Mám rád výzvy a nemám problém s prekonávaním svojej komfortnej zóny, tak som si povedal, prečo nie? Bolo to narýchlo a na pohovor som prišiel bez náradia a bez modelky (smiech). Mal som však šťastie, pretože tam bola veľmi milá pani, ktorá sa nado mnou zľutovala a požičala mi svoje náradie. Dokonca si sadla do kresla a nechala sa mnou ostrihať. A vyšlo to!

pribeh-salona-look-3

 

Takže si ostal v Prahe?

Áno, pôsobil som tam približne dva roky. V kaderníctve v centre Prahy som sa toho veľa naučil. O prevádzku v Prievidzi, ktorú mi viedla zatiaľ jedna kolegyňa, a zároveň dobrá priateľka, som sa staral na diaľku. Nakoniec som sa dostal do bodu, kedy som cítil, že nastal čas vrátiť sa domov a začať naplno pracovať na budovaní mena a značky vlastného salónu. Na začiatku som robil so značkou Schwarzkopf Professional, o ktorej som bol vtedy presvedčený, že je to to najlepšie na trhu. Po čase som začal pre nich aj školiť, keďže som sa chcel dostať ku všetkým novinkám ako prvý (smiech). Spolupracoval som aj na niekoľkých častiach relácie Zmenáreň. Bola to dobrá skúsenosť, no nenašiel som sa v tom. Nepáčilo sa mi, že prioritou bolo, aby ľudia odchádzali s výrazne odlišnou vizážou ako prišli, pričom sa nebral ohľad na to, či sa v tom cítia dobre. A to bolo v rozpore s tým, o čo som sa prostredníctvom svojej práce snažil – pomôcť ľuďom nájsť svoj vlastný štýl.

 pribeh-salona-look-premeny

To bol definitívny koniec s chémiou v salóne LOOK?

Vtedy ešte nie tak úplne. Nejaký čas sme mali v zálohe produkty od Schwarzkopf Professional. Pre istotu. Všetko sa zmenilo po mojom návrate z 10-dňového meditačného retreatu zameraného na vipassana meditáciu, ktorý som absolvoval v Nemecku. Čas strávený sám so sebou v tichosti, v prírode, bez mobilu, kníh, časopisov či akýchkoľvek technológií ma priviedol k mnohým zamysleniam o živote a vzťahu človek a prírody. Budhisti hovoria, že sme sa narodili preto, aby sme pomáhali. Pokiaľ nepomáhaš, aspoň neubližuj. To ma veľmi ovplyvnilo aj pri výbere kozmetiky. Povedal som si, že je v tom toľko lásky, že to jednoducho musí fungovať. Pomáhaš ľudom, prírode, sebe. Po návrate domov som bol pevne rozhodnutý. Všetky kozmetické prípravky, ktoré obsahovali chémiu, som naložil do krabíc a daroval som ich. Keď aj potom prišiel nejaký zákazník s tým, že by chcel klasické vlasové produkty (čiže chémiu), musel som ho odmietnuť s tým, že mi svedomie nedovolí odporučiť mu to. Niektorých zákazníkov sme tak možno stratili, ale zase na druhej strane získali sme mnohých ďalších.

 

Kedy nastal ten zlom? Aký bol hlavný dôvod, ktorý ťa doviedol k rozhodnutiu prejsť na prírodnú kozmetiku?

Človek je od prírody tvor zvedavý. No a v mojom prípade to platí niekoľkonásobne viac (smiech). Po absolvovaní mnohých školení doma i v zahraničí, ktoré boli zamerané na to, čo ktorá zložka v jednotlivých vlasových produktov spôsobuje a akú má úlohu, som ostal zhrozený. Dovtedy som si neuvedomil, čo všetko obsahujú štandardné kozmetické prípravky, no a po tomto zistení som s nimi už nedokázal ďalej pracovať. Začal som hľadať inú cestu. Chcel som nájsť niečo na prírodnej báze, čo by neškodilo ľudskému zdraviu ani životnému prostrediu. Anglický kolega a kaderník James Fillery pôsobiaci v Prahe mi spomenul, že veľmi dobrá je prírodná vlasová kozmetika Kevin Murphy. Na jar 2013 som s ňou začal na skúšku pracovať a výsledky boli natoľko výborné, že v lete sme začali s touto značkou oficiálne robiť aj v našom salóne.

pribeh-salona-look-skolenie-kevin-murphy
Školenie Kevin Murphy v Prahe

Čo na to hovorilo tvoje okolie, kolegovia?

Spočiatku som podporu nemal žiadnu. Niektorí kolegovia neverili, že by sme mohli mať s touto novou filozofiou úspech. Dokonca ma prehovárali, aby som aspoň v prevádzke, ktorú mám v jednom nákupnom centre, prešiel naspäť ku klasickej kozmetike. Vraj ak by sme mali o niečo nižšie ceny, pritiahlo by to viac zákazníkov. Ja to všetko viem, ale nerobím to preto, aby som zarobil o nejaké to euro viac. Každý, kto sa raz rozhodne pre túto cestu pochopí, že už nedokáže spraviť krok späť. Jednoducho to nejde. Preto tu dnes aj sedíme a zhovárame sa. Našim cieľom je povedať ľuďom čo robíme, hlavne prečo to robíme a aký zmysel to má pre každého z nás. Toto keď pochopí čo i len jeden človek, tak má naša práca zmysel.

 

Mnohí vidia vo všetkom čo nesie nálepku BIO či EKO výhodný biznis. Stretol si sa s tým aj ty?

Áno, aj ja som sa o sebe už viackrát dopočul, že to všetko iba hrám a robím len pre biznis. Za tie roky som sa už dostatočne obrnil a neriešim to. V dnešnej dobe, kedy všetci škrtajú náklady, tak ja som si ich štvornásobne zvýšil. Je pochopiteľné, že očakávam, že sa mi to časom vráti. Tí, čo ma poznajú vedia, že to nie je žiadny marketing či reklamný slogan. Ja tým skutočne žijem a v tomto duchu vychovávam aj svoje deti. Ako som už vravel, snažím sa o tom s ľuďmi čo možno najviac rozprávať, aby pochopili celý zmysel našej filozofie. V tom, čo robím, vidím aj určité poslanie ako pomáhať ľuďom a rovnako aj našej planéte. Moje deti tu tiež raz budú chcieť vychovávať svoje deti, preto sa snažím prispieť k vytvoreniu krajšieho, lepšieho a hlavne zdravšieho sveta pre budúce generácie. Bez zdravia totiž nič ostatné nemá zmysel. Vždy som tvrdil, že o veciach netreba hovoriť, treba konať. Snažím sa byť užitočný a ísť príkladom.

 

Aké máš plány do budúcnosti?

Neviem, čo bude o 5-10 rokov, dôležité je tu a teraz. To je základným pilierom toho, čo robím a prečo to robím. Do každého nového dňa si nesiem otázku, ako môžem byť dnes užitočný pre ľudí, pre našu Matku Zem. Pre niekoho sú to možno filozofické úvahy, no mojej práci to dáva hlbší zmysel. Nie vždy človek vie, ako začať, preto som sa rozhodol robiť to, čo robím. To je to, čomu sa teraz plánujem naplno venovať.

Uložiť

Uložiť

Uložiť