Viete, či kozmetika, ktorú používate, bola testovaná na zvieratách? Ako rozpoznať produkty, ktoré neboli testované? Ktorý certifikát je naozaj vierohodný?

Aj napriek skutočnosti, že od roku 2009 je v rámci Európskej únie zakázané testovanie kozmetiky a jednotlivých zložiek kozmetických prípravkov na zvieratách, nie je táto problematika úplne vyriešená. Vo vzduchu visí množstvo otázok a nejasností, ktoré u bežného spotrebiteľa vyvolávajú zmätok a neistotu. Preto sme sa rozhodli zhrnúť odpovede na všetky tieto otázky do piatich prehľadných bodov.

1. Čo hovorí vyhláška EÚ o regulácii kozmetiky o testovaní na zvieratách?

V roku 2004 schválila EÚ zákaz testovania kozmetických produktov na zvieratách. Taktiež nastavila niekoľko limitov, aby eliminovala testovanie kozmetických ingrediencií a predaj kozmetiky testovanej na zvieratách. Niektoré štatistiky uvádzajú, že v tom čase sa na testovanie využívalo takmer 9 tisíc zvierat ročne (len na vtedajšom území EÚ!). V marci 2009 bolo testovanie kozmetických ingrediencií zakázané v rámci celej únie, rovnako ako predaj väčšiny testovaných kozmetických produktov.

Konečná „stopka“ prišla 11. marca 2013, kedy zákon zakázal obchodovanie v rámci EÚ s akýmikoľvek kozmetickými produktami testovanými na zvieratách. Všetky kozmetické výrobky sprístupnené na trhu EÚ musia spĺňať požiadavky nariadenia ES č. 1223/2009 o kozmetických výrokoch a nariadenia EÚ č. 655/2013.

2. Možno sa spoľahnúť na zákaz testovania kozmetiky na zvieratách?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vďaka vyššie spomenutým nariadeniam zákazu testovania kozmetiky a zákazu dovozu a predaja kozmetiky testovanej na zvieratách, je tento problém vyriešený a spotrebiteľ si môže s kľudným vedomím a svedomím kúpiť akýkoľvek kozmetický výrobok. Skutočnosť je však odlišná. Stále pretrvávajú dohady o tom, ako si zákaz o testovaní vyložia a následne splnia jednotlivé krajiny EÚ. Pretože napríklad ingrediencie, ktoré sa používajú do iných než kozmetických produktov, môžu byť aj naďalej testované. Taktiež je tu otázka, či sa zákaz testovania na zvieratách môže vzťahovať aj na iné typy testovania, ako je napríklad zdravie na pracovisku či toxicita životného prostredia.

3. Bude nezávadnosť produktov i naďalej testovaná, aj napriek tomu, že je to zakázané?

Bohužiaľ, áno. Kozmetické ingrediencie a produkty v rámci EÚ stále vyžadujú testovanie nezávadnosti. Našťastie je tu množstvo alternatívnych metód, ktoré poskytujú spoľahlivé výsledky bez ublíženia zvieratám.

4. Čo sa stane, ak je kozmetický produkt predávaný v EÚ aj v krajinách ako Čína, kde je testovanie na zvieratách povolené?

Zatiaľ je veľmi nepravdepodobné, že by EÚ prinútila medzinárodné značky stiahnuť sa z európskeho trhu. Preto aj napriek tomu, že je to nezlučiteľné so zákazom, spoločnosti môžu stále testovať na zvieratách, aby splnili normy ostatných krajín mimo EÚ.

5. Ako rozpoznať produkty, ktoré skutočne neboli testované na zvieratách?

Vďaka pretrvávajúcim dohadom, ako bude regulácia kozmetiky interpretovaná, a vďaka možným nedostatkom a dieram v legislatíve, si spotrebitelia prajú mať istotu, že značky, od ktorých jednotlivé produkty nakupujú, sa neangažujú v testovaní na zvieratách, a to nielen v EÚ, ale aj v USA a Kanade. Preto ak chcete mať istotu, že svojim nákupom nevytvárate dopyt po produktoch testovaných na zvieratách, stačí ak si budete všímať, či je na etikete logo skákajúceho králika („Leaping Bunny“). Práve tento symbol predstavuje vierohodný certifikát „bez krutosti“. Udeľuje sa celej firme, preto má zákazník záruku, že daná značka ani nevyváža výrobky do krajín, kde je zo zákona povinné otestovanie kozmetických produktov na zvieratách pred uvedením na ich trh.

leapingbunny

Produkty označené týmto symbolom vyhovujú medzinárodnej norme pre humánne kozmetické výrobky (HSCHuman Cosmetic Standard), ktorá zaručuje, že ani výrobok, ani nijaká z jeho zložiek, neboli testované na živočíchoch. Okrem toho, certifikuje tiež produkty do domácností, ktorých sa zákaz o testovaní bežne netýka (symbol HHPSHuman Household Product Standard ). Momentálne je jediným medzinárodným orgánom na svete, ktorý sa zameriava na kozmetické a toaletné výrobky, ktoré neboli testované na zvieratách. Viac sa dozviete na ich webovej stránke www.leapingbunny.org.

Na tomto zozname si môžete pozrieť, ktoré kozmetické značky boli za rok 2016 zaradené do skupiny „cruelty free“ (čo v preklade znamená „bez krutosti“). Nájdete tam zaradené aj značky KEVIN.MURPHY a JOHN MASTERS ORGANICS, ktoré používame v našom salóne 🙂

cruelty-free-brands  Zoznam značiek, ktoré neboli testované na zvieratách (rok 2016); foto via

Nezabudnite sledovať aj našu Facebook stránku, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií, tipov a rád, ako sa starať o svoje zdravie a krásu v harmónii s prírodou a okolím.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.